I zaśpiewaj, zakolęduj nam kolędo!

18 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, zatytułowany Pod dobrą gwiazdą. Zorganizowany przez nauczycielkę Ewę Lenar, adresowany był do uczniów klas I–III i ich wychowawczyń.
Konkurs miał na celu krzewienie i rozwijanie kultury i wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych wychowanków, umożliwiał prezentację twórczości artystycznej uczniów, ich talentów i uzdolnień, wreszcie był formą tak istotnej integracji środowiska szkolnego. Ale jego naczelną ideą, ideą ponad wszystkie te ważne cele, była zwykła ludzka potrzeba wspólnego kolędowania w tym magicznym czasie, u progu świąt pełnych Boga i miłości, które nieodmiennie, czy jesteśmy młodzi, czy starzy, zachwycają nas swym pięknem.


Jak na prawdziwy konkurs przystało, międzyklasowa rywalizacja przyniosła wiele emocji i wzruszeń. Wystąpiło w nim dwunastu uczestników, prezentujących indywidualnie kolędy i pastorałki (po trzech z każdej klasy) oraz każda klasa śpiewająca jedną kolędę. Ponadto, poza konkursem, pięknie zaśpiewały Patrycja Cwynar i Ola Kuźniar z klasy III. Jury w składzie dwóch muzyków, pani Karoliny Kisały i pana Tadeusza Szpunara, podkreślając wyrównany poziom prezentacji, miało bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie po burzliwej dyskusji przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce – Maja Cieszyńska (kl. II), II miejsce – Julia Kasprowicz (kl. II), III miejsce – Ola Król (kl. III); wyróżnione zostały Paulina Kaszowska (kl. III), Martyna Nawojska (kl. I), Julia Homenda (kl. III). Natomiast I miejscem w kategorii występów klasowych nagrodzono klasę drugą, II – klasę trzecią, i III miejscem klasę pierwszą.
Laureatom jury wręczyło piękne książki i dyplomy, a potem wszyscy, zarówno nagrodzeni, jak i widzowie, którzy tak przeżywali występy swoich kolegów, zostali poczęstowani lukrowanymi piernikowymi sercami. Mieliśmy zrobić sobie z nimi wspólne pamiątkowe zdjęcie, jednak nim to nastąpiło, większość pierników została zjedzona. Ale to nie szkodzi – cieszymy się, że smakowały.
Piękna była to impreza, udało się choć na chwilę przywołać magię Świąt – bo była i Maryjka z Józefem i Dzieciną,
i pachnące sianko, i śliczne aniołki z wielgachnymi skrzydłami, i pastuszek z białą owieczką, i dziarska góralka, i ośnieżone drzewa, i pachnące gałązki jedliny, i korzenny zapach pierników.
I były kolędy – Cicha noc, Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Oj maluśki, maluśki oraz wiele innych.
Dziękuję serdecznie, tak najserdeczniej z całego serca, że uczniowie wzięli udział w konkursie, że panie wychowawczynie – Małgosia Wołk, Kasia Babiarz, Gabrysia Trojnar, tak pięknie przygotowały swoich wychowanków, że jury nie odmówiło swojej obecności, że my wszyscy tam zebrani mogliśmy zakolędować ludziom na radość, a Bogu na chwałę.
                                                                                                            Ewa Lenar